Rozciąga się na ponad 7100 km wzdłuż zachodniego wybrzeża kontynentu, od Morza Karaibskiego na północy po Ziemię Ognistą na Południu. Między Andami a Pacyfikiem ponad 1600 km w kierunku południowego Ekwadoru do północnej części Chile. Za najbardziej suche miejsce na Ziemi uważana jest część pustyni Atacama (w pewnych jej regionach prawie nigdy nie ma opadów). Na kontynencie są obecnie trzy regiony: na północy „wzgórza wielkich stóp” w większości niezamieszkałe, charakteryzujące się głębokimi wąskimi zalesionymi dolinami.
Wyżyna Brazylijska we wschodniej części kontynentu jest regionem będącym domem dla większości Brazylijczyków. Jego zachodnie obszary zostały przekształcone w łąki w sawanny - Mato-Groso. W południowej części kontynentu zaczynają się wzgórza Patagonii. Nizinę Amazońską pokrywają wilgotne lasy równikowe (dżungla) w których zamieszkują różnorodne gatunki owadów, zwierząt takich jak małpy, papugi. Na południu Amazonii gdzie dżungle stały się mniej dostępne zalesiono ogromne nieużytki Gran Cha i dalej na południe w kierunku żyznych dolin rzek Parana i
Paragwaj. Na północ od nizin występują wielkie sawanny Orinoko Lanos. Największym państwem w regionie jest Brazylia w której żyje ponad 1/3 populacji ludności Ameryki Południowej. „Dachem” Ameryki Południowej jest Boliwia, której 1/3 państwa leży powyżej 1300m nad poziomem morza. Urugwaj i Argentynę dzieli ujście rzeki La Plata, ważna droga komunikacyjna łącząca wewnętrzną część kontynentu ze światem.
Chile jest największym na świecie producentem i eksporterem miedzi na świecie. W Brazylii, gdzie kawa stanowi główne źródło dochodów także produkowany jest cukier, kakao, owoce i ich ekstrakty oraz wydobywana jest cyna. W Peru wydobywa się miedź, ołów i cynk.
Współcześni mieszkańcy Ameryki Południowej są potomkami Europejczyków, Afrykańczyków i ludności rdzennej – Indian. Brazylijczycy posługują się językiem portugalskim a w większości innych państw językiem hiszpańskim. Istnieje także wiele lokalnych dialektów, szczególnie w dorzeczu Amazonki i północnych Andach – obejmują one ajmara, guarani, i keczua. Obecnie wiele rdzennych ludów Ameryki Południowej przenosi się do miast.
Pracują tam za bardzo niski wypłaty, zasiedlając często slumsy. Południowi Amerykanie, aborygeni - gospodarują na niewielkich poletkach gdzie uprawiają maniok i warzywa. Ich wioski są bardzo rozproszone. Każda rodzina dysponuje odpowiednio wielkim obszarem na polowania. Dżungla została ostatnio bardzo przetrzebiona i wielu jej mieszkańców zostało pozbawionych bez domu. W ubiegłym wieku w Ameryce Południowej osiedlili się także Europejczycy oraz przybysze z Azji; w Argentynie - Włosi, w Patagonii Walijczycy, na zachodnim wybrzeżu – szczególnie w Peru Japończycy. Większość ludności mieszka w pobliżu wybrzeży, zwłaszcza w miastach takich jak Rio de Janeiro, Sao Paulo, Buenos Aires i Lima. Główną religią w Ameryce Południowej jest katolicyzm.
Przed przybyciem Europejczyków rdzenni Amerykanie stworzyli wielkie cywilizacje. Ostatnim wielkim imperium było imperium Inków, którego większa część leżała na obszarze dzisiejszego Peru. Wkrótce po odkryciu Ameryki przez Kolumba w 1492 roku papież podzielił nowe ziemie między Hiszpanię i Portugalię.
Portugalczycy dostali obszar dzisiejszej Brazylii a Hiszpanii reszta kontynentu. W ciągu kilku lat hiszpańscy i portugalscy kolonizatorzy podbili całą Amerykę Południową. Na początku XIX wieku kolonie hiszpańskie wywalczyły niepodległość. W 1825 roku Portugalczycy uznali niepodległość Brazylii. Większość obecnych mieszkańców tego kontynentu są potomkami białych osadników i rdzennych Indian.
Kwestie wizowe
W trakcie.....
Odpowiedz w trakcie.....
Odpowiedz w trakcie nadania.....
Odpowiedz w trakcie nadania....
Odpowiedz w trakcie.....
Odpowiedz w trakcie nadania.,,,
Odpowiedz w trakcie nadania ......
Odpowiedz w trakcie nadania.....